WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU

Poradnia PAKA  prowadzi nabór na bezpłatne zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju w roku 2017. Rodziców zainteresowanych możliwością objęcia dziecka specjalistyczną opieką w ramach WWR zapraszamy na wstępną konsultację informacyjną.

W ramach konsultacji specjaliści naszej Poradni oceni rozwój dziecka, przedstawią warunki i możliwości uzyskania pomocy oraz odpowiedzą na Państwa pytania.

Prosimy o kontakt telefoniczny 693 149 777 w celu ustalenia dogodnego terminu.

Czym jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju (WWR) to specjalistyczna, interdyscyplinarna pomoc dziecku wykazującemu nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym. Wsparciem obejmowana jest jednocześnie rodzina dziecka.

Wczesne Wspomaganie Rozwoju jest bezpłatne. Zasady organizowania WWR określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. 2013 poz. 1257). Rozporządzenie to określa warunki organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, mającego na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Oznacza to, iż głównym celem WWR jest jak najwcześniejsze objęcie pomocą dziecka o zaburzonym rozwoju psychoruchowym, dając mu szansę na zniwelowanie zdiagnozowanych deficytów przed podjęciem edukacji w szkole, czyli nawet do 8 roku życia.

Zakres pomocy świadczonej w ramach WWR

W ramach WWR wsparcie dziecku i jego rodzinie zapewnia zespół wczesnego wspomagania rozwoju w skład którego wchodzą:

  • pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka,
  • psycholog,
  • logopeda,
  • oraz inni specjaliści w zależności od potrzeb.

Zajęcia prowadzone są w siedzibie naszej Poradni w formie indywidualnych zajęć z dziećmi i rodzicami w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. W przypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania mogą być prowadzone w grupach liczących 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzin.

Pomoc terapeutyczna realizowana jest według indywidualnie opracowywanego dla każdego dziecka programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań ukierunkowanych na rodzinę dziecka. Pracę zespołu i realizację programu nadzoruje i koordynuje dyrektor Poradni.

WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU