Każdy etap rozwoju człowieka niesie ze sobą wyzwania, problemy i przeszkody. Jednak bardzo niewiele dzieci i młodych ludzi wykazuje potrzebę odpowiedniego wsparcia i pomocy na wprost. Dlatego często to do rodziców należy podjęcie decyzji o zwróceniu się o pomoc do psychologa dzieci i młodzieży. Rodzicu rozważ konsultację jeśli zauważysz u swojego dziecka symptomy takie jak:
- nagłą zmianę zachowania,
- niepokojące zachowania, np. tiki, moczenie nocne, samookaleczanie się,
- objawy wskazujące na zaburzenia nastroju,
- wysoki poziom agresji w stosunku do siebie/innych,
- drastyczną zmianę nawyków żywieniowych,
- nagłą utratę masy ciała i nadmierne zaabsorbowanie swoim wyglądem,
- silne wahania nastrojów,
- problemy z koncentracją lub/i nauką,
- izolowanie się od innych, trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami,
- nadmierną lękliwość,
- niską samoocenę i brak pewności siebie,
- objawy mogące wskazywać na uzależnienie, np. od komputera, alkoholu,
- narastające konflikty z dzieckiem, w szczególności w okresie dojrzewania.
Rozmowa z psychologiem dziecięcym/młodzieżowym jest również wskazana, jeżeli pociecha zmaga się z kryzysem życiowym: śmiercią bliskiej osoby, ciężką chorobą własną lub występującą w rodzinie, rozwodem rodziców lub innymi przełomowymi przeżyciami, które mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne.
KONSULTACJE DLA RODZICÓW / PRACA Z DZIECKIEM, NASTOLATKIEM
Pierwsze spotkanie odbywam z samymi rodzicem/rodzicami. Kolejna wizyta to indywidualne spotkanie z dzieckiem czy nastolatkiem. Po rozpoznaniu przejawianych trudności tworzymy w oparciu o wiek i charakter problemu plan diagnostyczny lub terapeutyczny. W razie potrzeby kieruję na konsultację psychiatryczną, neurologiczną bądź logopedyczną/neurologopedyczną. Czasami wystarczy jedna lub dwie sesje doradcze, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu bieżących problemów. Niekiedy sytuacja wymaga kilku lub więcej spotkań.
BADANIA DIAGNOSTYCZNE / OPINIE
Posiadamy wieloletnie doświadczenie diagnostyczno-opiniujące. Ilość spotkań uzależniona jest od rodzaju diagnozy, celu oraz potrzeb pacjenta.

